„Czym skorupka za młodu nasiąknie…”

Strona główna  » „Czym skorupka za młodu nasiąknie…”

2024-09-29 17:09

Dnia 27.09.2024 r. uczniowie klas 8a i 8b, pod opieką pań Emilii Piec-Klimczak, Karoliny Łagowskiej oraz Doroty Świebody, udali się na Dworzec PKS w Kielcach. Na miejscu przywitał ich p. Adam Rzadkowski z Biura Promocji i Współpracy z Zagranicą, który przeprowadził z młodzieżą bezpłatne warsztaty edukacyjne pt. „Czym skorupka za młodu nasiąknie…”. Uczniowie oraz panie nauczycielki mieli okazję obejrzeć filmy promujące stolicę regionu świętokrzyskiego oraz dwa spoty kampanii społecznej Kielc – „Parkując hulajnogą uważaj na innych!” – uwrażliwiające na osoby z niepełnosprawnościami. Ponadto uczniowie zdobyli kilka ciekawostek o Białogonie. Okazuje się, że nie wszyscy wiedzieli, iż jednym z rezerwatów geologicznych jest właśnie „Biesak - Białogon” i to tutaj odkryto skały starsze od Alp, które mają ponad pół miliarda lat.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie wyjątkowego kompleksu Dworca Autobusowego, którego modernizacja trwała od 2018 roku, a uroczyste otwarcie miało miejsce 27.08.2020 roku. Jak się okazuje, jednym z pomysłów „na dworzec” było wybudowanie na jego miejscu nowoczesnej galerii. Na szczęście projekt ten nie został urzeczywistniony. Dzięki temu możemy cieszyć się nowoczesnym i funkcjonalnym węzłem transportowym. Uczniowie mogli skorzystać z jednego z udogodnień, jakim są ruchome schody. Ciekawostką dla młodzieży okazał się fakt, że w pierwotnym zamiarze, miały one „przybyć” do Kielc aż z Obwodu Kaliningradzkiego  i zostać  zamontowane na dworcu już w latach 80-tych. Jednak ogłoszenie stanu wojennego uniemożliwiło realizację tego zadania. W efekcie projekt ten zrealizowano dopiero podczas modernizacji „kieleckiego UFO”.

Wyjście było również okazją do poznania Mediateki, czyli „Poczytalni na dVoRcu” (filii Miejskiej Biblioteki Publicznej), gdzie młodzież mogła obejrzeć nietypowe wydanie „Małego Księcia” oraz zagrać w gry edukacyjne.

Miejmy nadzieję, że tak spędzony dzień da motywację do aktywnego spędzania czasu na kieleckich szlakach, odkrywania na nowo tego, co zapomniane  i poznawania  tego, co nieznane.