Historia szkoły
O nas » Historia szkoły
- Najstarsze istniejące zdjęcie szkoły
- Budynek parterowy na ulicy Fabrycznej
- Rozbudowa starej szkoły
- Rozpoczęcie budowy nowej szkoły
- Nowa szkoła prawie gotowa
- Dyrektor E. Górka odbiera podarunek dla szkoły - radio
- Szkoła po remoncie elewacji - 2006r.
- Nadanie szkole imienia Natalii Machałowej
- Listopad 2014r. - boisko wielofunkcyjne gotowe
- Sierpień 2016r. - poczatek prac budowlanych
- Plac szkolny i boiska gotowe - 23.11.2016r.
1926r. - W lutym tego roku pojawił się pierwszy wpis w kronice szkolnej siedmioklasowej Publicznej Szkoły Powszechnej Rozwojowej, której kierownikiem był E. Knauer. Wzmianka dotyczyła obchodów 100 lecia śmierci znakomitego uczonego i społecznika swego czasu - Stanisława Staszica. W uroczystościach wziął udział właściciel Zakładów Mechanicznych "Białogon" Leon Skibiński i dyrektor tychże Zakładów Stanisław Szartowski.
1 marca 1926r. rozpoczął pracę w tej szkole nauczyciel Sylwester Kowalczewski – późniejszy wybitny krajoznawca, autor ciekawych publikacji o tematyce regionalnej, współtwórca Świętokrzyskiego Parku Narodowego. W klasie Sylwestra Kowalczewskiego uczyła się Natalia Machałowa (wtedy Żurowska) znana działaczka społeczna, wychowawczyni wielu pokoleń kieleckich harcerzy. Nauka odbywała się w dwóch lokalach: w budynku własnym oraz w budynku fabrycznym przy ulicy Pańskiej.
1933r. - Kierownikiem szkoły został Władysław Szczerbiński.
1936r. - Kierownikiem szkoły został Czesław Kalita, który zginął w czasie II wojny.
1942r. - Po śmierci Czesława Kality kierownikiem szkoły została Helena Glinka, która pełniła tę funkcję do końca wojny.
1945r. - Dzięki wytrwałym i usilnym staraniom ówczesnego kierownika szkoły Tomasza Pałysiewicza zostały umeblowane klasy, dach pokryty nowymi gontami, zbudowano nowe piece. Odremontowano cały budynek i zagrodzono plac szkolny.
1957r. - W tym roku rozpoczęto budowę nowego budynku szkoły. Początkowo był to budynek parterowy, potem zostało dobudowane piętro.
1960r. - Przy istniejącej szkole otwarto Szkołę Podstawową dla Pracujących. Kierownikiem obu szkół był Tomasz Pałysiewicz, który pełnił tę funkcję do 1970r.
1966r. - Cytat z kroniki szkolnej: " Styczeń 1966 to wielkie wydarzenie w życiu naszej osady. Otóż Białogon, który do tej pory był wsią staje się dzielnicą wojewódzkiego miasta Kielc. Nasza stara poczciwa Szkoła Podstawowa w Białogonie zmienia się w Szkołę Podstawową nr 20 w Kielcach. Z przyłączeniem naszej osady do Kielc wiążą się pewne nadzieje. Może miasto prędzej zacznie budować nową szkołę. Oby tak było. Pragną tego wszyscy: nauczyciele, rodzice i dzieci. Bo w starej szkole bardzo ciasno, a nauka na trzy zmiany uciążliwa i męcząca."
1969r. - Spełniły się nadzieje mieszkańców dzielnicy. Rozpoczęto budowę nowej szkoły.
1970r. - Uczniowie rozpoczęli zajęcia w nowej szkole. Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 20 został Edmund Górka. Rok pózniej szkole nadano imię Ludwika Waryńskiego.
1999r. - W wyniku reformy oświaty utworzony zostaje Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Kielcach, w skład którego weszły Szkoła Podstawowa nr 20 i Gimnazjum nr 8.
2006r. - Edmund Górka - długoletni dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Kielcach odszedł na emeryturę. Nowym dyrektorem ZSO nr 8 została Małgorzata Pawłowska.
2009r. - Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców oraz Samorządy Uczniowskie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum złożyły wspólny wniosek o nadanie obu szkołom imienia Natalii Machałowej - wieloletniej nauczycielki i instruktorki harcerskiej, uczestniczki ruchu oporu, której postać jest związana z miejscowym środowiskiem. Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 23.07.2009r. Szkole Podstawowej nr 20 oraz Gimnazjum nr 8 nadano imię Natalii Machałowej.
Uroczystość nadania szkole imienia odbyła się 1 grudnia 2009r. Data ta obchodzona jest corocznie w szkole jako Święto Szkoły.
2010r. - Po długich staraniach udało się przekonać Urząd Miasta do konieczności wybudowania drogi do szkoły, bo do tej pory trudno było do niej nie tylko dojechać, ale nawet dojść. Nowa droga łączy szkołę z Aleją Górników Staszicowskich, jest wyłożona kostką brukową i ma po obu stronach chodniki. Wybudowany został także parking na ponad pięćdziesiąt samochodów.
2013r. - Prezydent Miasta Kielce zaakceptował do realizacji jeden z projektów Budżetu Obywatelskiego - boisko wielofunkcyjne przy ZSO nr 8 w Kielcach. Powstanie ono dzięki aktywnej postawie mieszkańców dzielnicy, sympatyków i przyjaciół szkoły, którzy oddali na niego swoje głosy.
2014r. - Zakończono budowę boiska wielofunkcyjnego realizowanego z Budżetu Obywatelskiego Kielc, a jego uroczyste otwarcie odbyło się 28 listopada. Uczniowie z niecierpliwością czekają na cieplejsze wiosenne dni, aby zagrać na nim swój pierwszy mecz.
2016r. - Zakończyła się realizacja kolejnego projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego – wymiana nawierzchni na placu szkolnym. Stare popękane płytki zostały zastąpione nowymi, naprawiono scenę oraz zbudowano nowe schody prowadzące ze szkoły na plac. Jednocześnie w ramach Lokalnej Inicjatywy Inwestycyjnej zbudowane zostały trzy nowoczesne boiska do gry w badmintona o poliuretanowej nawierzchni.
2017r. - W wyniku reformy oświaty Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Kielcach został przekształcony w Szkołę Podstawową nr 20.
2018r. - Kolejna edycja i realizacja zadania inwestycyjnego z Budżetu Obywatelskiego "Poprawa bezpieczeństwa i funkcjonalności parkingu szkolnego oraz chodników wokół budynku szkoły".