Strona główna
222024-11
Kampania społeczna "Biała Wstążka"
Kampania społeczna „Biała Wstążka” od lat zwiększa świadomość społeczną na temat zjawiska przemocy domowej wśród Kielczan. Kieruje swoje edukacyjne przesłanie do ogółu społeczeństwa, do rodzin, do profesjonalistów i przedstawicieli służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy.
Kampania koncentruje się na:
– uwrażliwianiu społeczeństwa na problem przemocy domowej
– wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc
– promocji systemowych rozwiązań na rzecz poprawy ochrony bezpieczeństwa mieszkańców Kielc
Kampania organizowana jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kielce.
Kampania trwa od 25 listopada do 10 grudnia i koresponduje z międzynarodową akcją „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet” i Dniem Praw Człowieka. Kampania jest prowadzona w ponad 50 krajach na całym świecie, w Kielcach nieustannie od 2007 roku.
Kampania organizowana jest corocznie i ma za zadanie mobilizować społeczeństwo do zapobiegania przemocy.
W tym roku wydarzenie zainauguruje konferencja pn. Rola ochrony zdrowia w systemie przeciwdziałania przemocy domowej, która odbędzie się w Auli Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Partnerami akcji są instytucje i organizacje, które podejmowaniem różnych inicjatyw będą wspierać działania profilaktyczne mające na celu przeciwdziałanie przemocy domowej.
132024-11
„Wczoraj przedszkolaki, dzisiaj pierwszaki” - ślubowanie i pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej nr 20 im. Natalii Machałowej w Kielcach
7 listopada 2024r. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia. To bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich pierwszaków i ich rodziców.
Zanim zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli zaprezentować czego się już w szkole nauczyli. Recytowali wiersze, śpiewali piosenki, odpowiadali na trudne pytania dotyczące znajomości zasad bezpieczeństwa w drodze do szkoły, zwrotów grzecznościowych oraz prawidłowego zachowania się w szkole. Nad poprawnością wykonywanych zadań czuwali również uczniowie klasy czwartej.
Doniosłym i wzruszającym momentem było złożenie ślubowania przez pierwszaków. Aktu pasowania dokonała dyrektor szkoły Pani Małgorzata Pawłowska ogromnym czerwonym ołówkiem. Tym samym pierwszoklasiści zostali włączeni do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 20 im. Natalii Machałowej w Kielcach. Na pamiątkę uroczystości najmłodsi otrzymali dyplomy, szkolne legitymacje oraz tarczę, które wręczyła wicedyrektor szkoły Pani Dorota Kaźmierczyk-Wincewicz.
Rodzice przygotowali upominki dla uczniów oraz słodki poczęstunek dla zebranych gości.
Uczniom klasy pierwszej życzymy wielu sukcesów, odkrywania i rozwijania swoich talentów, ogromnej radości w każdym dniu spędzonym w szkole oraz szerokiego uśmiechu.
122024-11
Konkursy o Patronce Szkoły
Z okazji 40 rocznicy śmierci Patronki Szkoły Natalii Machałowej oraz 15 – lecia nadania szkole jej imienia odbędą się dwa konkursy szkolne pod patronatem Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Pani Renaty Janik.
Konkurs plastyczny dla klas 2 - 4: Szkic w ołówku portretu Patronki oraz dla klas 5-8 konkurs wiedzy: „Białogon – dzielnica Natalii Machałowej”.
Uroczyste rozdanie nagród nastąpi 05.12.2024 w dniu Święta Szkoły.
Serdecznie zapraszamy uczniów do udziału w konkursach.
082024-11
Warsztaty w Centrum Nauki daVinci i Recepta na zdrowie
6 listopada uczniowie klasy 4a i 4b pojechali do Centrum Nauki daVinci w Podzamczu Chęcińskim na warsztaty pt. „Pochłanianie, uwalnianie to UV promieniowanie”. Zajęcia były fascynujące! Dzieci dowiedziały się, że fluorescencja jest zjawiskiem występującym naturalnie w przyrodzie i że może być szeroko wykorzystywana przez człowieka. Przyjrzeli się wybranym produktom z życia codziennego, by sprawdzić, czy mogą one emitować światło. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczniowie dowiedzieli się także jak bezpiecznie posługiwać się prostym szkłem i sprzętem laboratoryjnym. Po zajęciach zwiedzili interaktywną wystawę, gdzie można było sprawdzić swoją skoczność, siłę rąk, wytrzymałość na zwisanie i wiele innych aktywności. Piękna pogoda pozwoliła także na aktywną zabawę w ogrodzie doświadczeń.
042024-11
Lekcja kulturowa
W naszej szkole to już tradycja, że na lekcjach języka angielskiego cyklicznie odbywają się lekcje kulturowe. Celem takich zajęć jest wzbogacanie zasobu słownictwa, rozwijanie zainteresowań dzieci przez poznawanie zwyczajów związanych z innymi krajami oraz zdobywanie wiedzy o innych państwach. Tym razem nasi goście pochodzili z Portugalii, Azerbejdżanu i Jordanii. Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, nie zabrakło gier i zabaw, a uśmiech nie schodził im z twarzy.
022024-11
Pasowanie na Świetlika
Dnia 30 października uczniowie klasy 1 uczestniczyli w uroczystym pasowaniu na Świetlika, oficjalnie stając się częścią świetlicowej społeczności. W trakcie wydarzenia dzieci z entuzjazmem rozwiązywały rymowane zagadki oraz poddawały się próbie smaku, zgadując różne artykuły z zawiązanymi oczami. Następnie zostali symbolicznie pasowani przez panią kierownik świetlicy Małgorzatę Kowalską. Uroczystość zakończyła się rozdaniem dyplomów oraz wspólnym zdjęciem, a nasze nowe Świetliki wróciły do swoich obowiązków pełni radości i zapału do dalszych świetlicowych przygód.
302024-10
Gratulacje dla Krzysztofa!
Miło nam poinformować, że międzyszkolny konkurs plastyczny pod hasłem "Rozumiem. Wspieram. Pomagam" został rozstrzygnięty. I miejsce w konkursie zdobył uczeń naszej szkoły Krzysztof Jedliński. Cele konkursu koncentrowały się wokół propagowania idei integracji oraz kształtowania właściwych postaw wobec osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Organizatorem konkursu była Świetlica Wspierająco - Integrującą "Plus" wraz z Fundacją "Kochaj mnie... Po prostu".
282024-10
Warsztaty poświęcone ratowaniu życia
Dnia 23 października 2024 r. uczniowie oddziału 2a mieli zajęcia z żołnierzami z X Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej - podporucznik Ewą Kolb, szeregową Agnieszką Szczepańską. W czasie warsztatów doskonalono umiejętności udzielania pierwszej pomocy w przypadkach zagrożenia życia człowieka, oceny stanu przytomności i postępowania w przypadku nieprzytomny bez oddechu, kształtowano świadomość znaczenia szybkiej reakcji świadków zdarzenia, zwiększającej szanse przeżycia osoby poszkodowanej. Metody wykorzystane w czasie spotkania to: pogadanka, pokaz na fantomie, instruktaż, ćwiczenia praktyczne. Zajęcia były dla uczniów bardzo ciekawe, z ogromnym zaangażowaniem wykonywali powierzone zadania.
232024-10
Klasy szóste oglądają i słuchają
16 października klasy 6a i 6b wybrały się do Multikina oraz do Centrum Edukacji Medialnej Radia Kielce.
W pierwszej kolejności uczniowie wzięli udział w seansie filmu „W głowie się nie mieści 2”.
To opowieść o ważnych sprawach przedstawiona w komediowej wersji. Główna bohaterka Riley – 13 - letnia typowa nastolatka przechodzi sporą zmianę, gdy do „centrali jej umysłu” przybywają nowe emocje. Oprócz dobrze znanych i od dawna oswojonych Radości, Złości Smutku, Strachu i Odrazy na scenie pojawiają się nadpobudliwa Obawa, mało delikatna Nuda, ledwo sięgająca stołu Zazdrość i wiecznie rumiany Wstyd. Stare emocje wkraczają
z nowymi na wojenną ścieżkę, aby obronić „swoją” właścicielkę przed nią samą w czasie hormonalnej burzy… Jak ważne jest pielęgnowanie relacji, jak szybko rosną ambicje, jak trudno jest dbać o swój wizerunek, jak się nie skompromitować? Hierarchia wartości i hierarchia społeczna muszą zostać od nowa poukładane na właściwych miejscach, nowego znaczenia nabiera poczucie własnej wartości, nauka kompromisu staje się niezbędnym zadaniem w codziennych sytuacjach. Film jest bardzo pouczający, gdy mamy na uwadze dbałość o emocje – wszystko znajduje w nim miejsce: lekcja rozwoju jako próba godzenia sprzecznych uczuć, nauka tolerancji dla nieprzyjemnych myśli, zrozumienie nastoletniego zagubienia, obcości we własnym ciele i ogromnej potrzeby akceptacji, setki dylematów codziennie kształtujących dojrzewającą osobowość.Kolejną atrakcją tego dnia była wycieczka po Radiu Kielce i Centrum Edukacji Medialnej: Media od kuchni.
Odwiedzając interaktywną ekspozycję CEM uczniowie dowiedzieli się, jak rozwijały się media tradycyjne oraz poznali technologie współcześnie wykorzystywane w mediach. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zrozumieć, jak media wpływają na nasze życie, jakie konsekwencje kulturowe, społeczne i ekonomiczne niesie za sobą rozwój Internetu oraz technologii cyfrowych.Ekspozycja Centrum Edukacji Medialnej Radia Kielce składająca się z siedmiu stref: wejściowej, historii radia, odsłuchu audycji, edukacyjnej, rozszerzonej rzeczywistości, wiedzy i fake newsów oraz trzech profesjonalnych studiów - studio green screen, studio nagraniowe i studio dolby atmos - wzbogaciła wiedzę szóstoklasistów przez możliwość skorzystania z atrakcji (nie tylko) dźwiękowych. Można było poprowadzić serwis informacyjny przed kamerą i prompterem, które pomogły wcielić się w rolę prezentera, możliwe było posłuchanie radia z całego świata czy odkrycie technologii dolby atmos, którą wykorzystują światowi filmowcy, twórcy gier czy producenci telewizyjni.
Uczniowie obejrzeli dwa filmy edukacyjne „Tempo i zasięg” z Jerzym Stuhrem w roli głównej oraz „Fake news” z Cezarym Pazurą.
Wizyta w CEM pozwoliła też od kuchni poznać Radio Kielce, zwiedzić radiowe studia, przyjrzeć się pracy dziennikarzy, serwisantów i innych specjalistów.Z pewnością obie te atrakcje były dla uczniów klas szóstych okazją do dobrego spędzenia czasu – zabawy i refleksji podczas seansu filmowego i poznania pracy radiowców. Może w przyszłości ktoś zostanie dziennikarzem albo dźwiękowcem?
202024-10
Dzień Edukacji Narodowej
W dniu 15 października w naszej szkole odbyła się krótka uroczystość, podczas której uczniowie podziękowali nauczycielom za trud włożony w opiekę i wychowanie. Ogłoszono również wyniki plebiscytu na „Najfajniejszego Nauczyciela”, którym została Pani Bożena Jońca.Po części artystycznej Pani Dyrektor Małgorzata Pawłowska wręczyła nagrody nauczycielom, którzy w ostatnim roku szkolnym wykazali się szczególnymi osiągnięciami pedagogicznymi w pracy dydaktyczno-wychowawczej.W tym roku Dzień Edukacji Narodowej miał szczególnie pozytywny wydźwięk bowiem w uznaniu szczególnych zasług w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej nagrodę Ministra Edukacji Narodowej otrzymała Pani Dyrektor Małgorzata Pawłowska.